Alüminyumdan imal edilen hafif bir yapı malzemesidir. Alçıpan U profili şeklinden dolayı adını almıştır.

Asma tavan ve alçıpan duvar uygulamalarında en sık kullanılan malzemedir. Tavan ve duvar olmak üzere iki farklı yapı elemanında kullanılır.

alçıpan u profilleri

Alçıpan Tavan U Profilleri

Tavan u profili, esnek bir yapıya sahiptir. Doğal afetler sırasında kullanıldığı binanın esnekliğini artırır.

Alçı levha profili ve aksesuarları olarak bilinir. Asma tavan uygulamalarında kullanılır. 5 ve 6 mm kalınlığındadır. Oldukça hafiftir ve aynı zamanda dayanıklıdır.

alçıpan tavan u profilleri

Alçıpan Duvar U Profilleri

Duvar U profili, alçı levhadan oluşan duvarların iskelet yapısını oluşturur. Önce u profilleri belirlenen ölçülere göre inşa edilir. Daha sonra alçıpan levhaları yerleştirilir. Sıcak daldırma galvanizli çeliklerden üretilirler.

Duvar U profil, çelik ve betonarme yapıların iç duvarlarında kullanılır. Ayrıca duvar U, prefabrik yapılarda da tercih edilir. Hafif ve dayanıklı olması tercih edilmesindeki en önemli sebeptir.

alçıpan duvar u profilleri

Alçıpan U Profilleri Nasıl Uygulanır?

U profilleri hem tavanda, hem de duvarlarda kullanılır. Her iki uygulama alanında da öncelikle net ölçüler alınır. Bu işlem için lazermetre adı verilen cihazlar kullanılır.

Tavan uygulamalarında profillerin yeri tavandan 60 santimetre olacak şekilde işaretlenir. Tabi ki bazı durumlarda daha fazla yükseklik ölçüsü de verilebilir.

alçıpan u profilleri nasıl uygulanır

İşaretleme işlemi yapıldıktan sonra profillerin üzerinde bulunan deliklerden profiller duvara sabitlenir. Daha sonra askı çubuklarının yerleri belirlenir.

Duvar profillerinin uygulanmasında da ölçü işlemi ile çalışmaya başlanır. Birçok yapıda tuğla duvar ile alçıpan duvar bir arada kullanılabilir. Bazı yapılarda ise tüm duvarlar yalnızca alçıpan panellerden oluşur.

Öncelikle profillerden iskelet yapısı oluşturulur. Zemine montajlanan profillerin üzerine dikme profiller sabitlenir. U profili sabitleme işlemi tamamlandıktan sonra, paneller profillere vidalar yardımıyla sabitlenir. Böylelikle uygulama tamamlanmış olur.

Mutlaka Okumalısın !  Alçıpan Derz Bandı Nedir?

Asma Tavan U Profil Fiyatları

Alçıpan pfofili ile meydana getirilen asma tavan yapıları, pratik ve ekonomik kullanıma sahiptir. asma tavan arasından elektrik ve havalandırma tesisatları kolaylıkla geçirilebilir.

Asma tavan U profil fiyatları ve alçıpan uygulamaları hakkında bizlerden detaylı bilgi alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, iletişim sayfamızdaki kanallardan bizlere ulaşmak olacaktır.

Ayrıca Alçıpan ihtiyaçlarınızdada esnmetal.com/alcipan-nedir sayfamızı ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Scroll to Top