Alçıpan duvarlar iki bölmeli olarak inşa edilir.  Bu durumda agraf adı verilen malzeme kullanılır. Ayrıca yalıtım malzemelerinin duvarlara tutturulmasında da kullanılırlar. Özellikle sandviç panel duvar imalatında agraf malzemesi kesinlikle çok iş görür.

agraf nedir

Agraf nedir sorusunun cevaplarından birisi de alüminyum malzemesinden üretilen aparattır.

Aslında agraf, alçıpan duvarlara uygulanacak olan yalıtım malzemesi ve diğer panel duvarların tutturulması için kullanılır.

Agraf Nerelerde Kullanılır?

Alçıpan duvar uygulamaların olduğu her yerde kullanılır. Çünkü alçıpan duvar aksesuarlarından bir tanesidir.

agraf nerelerde kullanılır

Alçıpan duvarlar ise:

  • Okullarda,
  • Rezidanslarda,
  • Alışveriş merkezlerinin iç mekanlarında,
  • Prefabrik yapılarda

Kullanılır.

Agraf Uygulaması Nasıl Yapılır?

Alçıpan duvarların boyutu, kat yüksekliğine göre belirlenir. Bitmiş beton kotundan itibaren ölçü alınır ve alçıpan duvar panellerin boyutları hazırlanır. Daha sonra, duvar taban profilleri yerleştirilir.

Agraf uygulamasının yapılabilmesi için agraf yerlerinin duvarlarda işaretlenmesi gerekir. U profillerinin monte edileceği yer çırpı ipi ile işaretlenir. Çırpı ipi, üzerinde özel boyalı bir tozun bulunduğu işaretleme aracıdır.

agraf

Çırpı ipinin işaretlendiği çizgi üzerinde agraflar 60 santimetrede bir yerleştirilir. Bunun için de şerit metre ile işaretleme yapılır. İşaretlenen yerlere agraf sabitlenir. Agrafın üzerine ise U ya da C profilleri sabitlenir. Duvara tutturulan agraf, profile paralel olacak şekilde kenarlarından kıvrılır.

Agrafın denk geldiği yerlere yalıtım malzemesi yerleştirilir ve aynı zamanda boşluk bırakılır.

Yani agraflar, alçıpan duvarlara sabitlenecek diğer elemanları tutmak için kullanılır.

Tavan ve duvar profilleri, kat yüksekliğinden 5 ya da 10 santimetre daha kısa kesilir. Her 60 santimetrede bir profil ve profillerin altına ise agraflar yerleştirilir. Agraflar ise dikey olarak profillere paralel yerleştirilir.

Agraf üzerinde bulunan deliklerden profillere agraf, vidalar yardımıyla sabitlenir.

Mutlaka Okumalısın !  Alçıpan U Profilleri

Agraf uygulaması yukarıda anlattığımız gibidir.

Ayrıca İpe Demiri ihtiyaçlarınızdada esnmetal.com/ipe-demiri sayfamızı ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Agraf Fiyatları

İhtiyaca ve zemin durumuna göre dilediğiniz adette agraf siparişi verebilirsiniz. En kaliteli ve ekonomik agraf malzemesini bizlerden temin edebilirsiniz. Piyasada satışa sunulan agraflar pahalı değildir. Ancak kalitesine göre satılan agraflardan en kaliteli olanı hesaplı fiyatlara almak önemlidir. Fiyat almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

En hesaplı ve en kaliteli agraf fiyatları bizde!

Scroll to Top