Islah çelikleri, üstün mekanik özelliklere sahip malzemelerdir. Bu sebeple de makine ve motor parçaları gibi özel ürünlerde ıslah çelikleri kullanılırlar. Bunun öncesinde genel bir çerçeveden konuya bakacak olursak ve ıslah çeliği nedir sorusunun cevabına göz atacak olursak, basitçe üstün kimyasal bileşimi sayesinde sertleştirilmeye elverişli olan ve yüksek tokluk özelliği kazanan, alaşımlı ya da alaşımsız makine imalat çelikleri olarak ifade edilebilirler.

Islah çelikleri fiyatları

Islah çelikleri, özellikle içerdiği karbon miktarı ile önemli bir dayanım gücüne ulaşır ve bu özelliği ıslah çeliklerini özel kılar. Buna bağlı olarak, yüksek dayanıma ihtiyaç duyan makine ve motor parçalarında kullanılır ve benzeri daha pek çok alanda tercih edilirler. Söz konusu olan ıslah işlemi ise önce sertleştirme sonra da menevişleme uygulaması ile parçaya yüksek bir tokluk özelliği kazandırılması olarak tarif edilebilir. Yani ıslah çeliği, bu tür bir proses ile karşımıza çıkar.

Islah Çelikleri Kullanım Alanları

Islah çelikleri, bahsettiğimiz üstün özellikleri ile oldukça geniş bir alanda kullanılırlar. Özellikle de dayanıklılığı önem taşıyan parçaların en önemli malzemeler olarak ifade edilebilirler. Islah çeliğinin, üstün mekanik özellikleri bahsettiğimiz üzere makine ve motor parçalarında kullanılmalarını sağlamaktadır. Ancak elbette ki kullanım alanları bununla sınırlı değil.

Islah çeliği kullanım alanları, dövme parçaları, cıvata ve somun, krank milleri, piston kolları ve akslar gibi çeşitli parçalar ile ifade edilebilir. Sektör olarak baktığımızda ise çok daha geniş bir kapsamdan söz edebiliriz. Bu sebeple de ıslah çelikleri, üretim oranı son derece yüksektir. İnşaat ve alaşımsız çeliklerden sonra en çok üretilen malzeme olmaktadır.

Kaliteli ve doğru üretilmiş ıslah çeliği ise ancak tecrübe ile ortaya çıkabilir. Şöyle ki, ıslah çeliklerinin belli özellikleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Islah işleminin başarılı sonuç vermesi yani istenen tokluk ya da sertlik özelliğine sahip olması için kullanılan çelik malzemenin iç yapı temizliği söz konusu olmalıdır. Bu da şu demek oluyor; sıvı çelik içerisinde erimiş halde bulunan bazı gazlar mevcuttur.

Mutlaka Okumalısın !  8620 Çeliği

Bu gazlar ile oksitsülfür inkluzyonlarından temizlenmiş olması, çeliğin iç yapı temizliğinin var olduğu anlamına gelir. Bu sebeple de tecrübeli ve işini hakkıyla yapan üreticilerin bu tür detaylara özen gösterdiği görülür. Kısacası ıslah çelikleri seçiminde tecrübe oldukça önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor.

Islah Çeliği Fiyatı

Islah çeliği fiyatları ise bir diğer önemli konu… Hemen ıslah çelikleri fiyatlarından söz edelim ve bu anlamdaki soru işaretlerine de bir nebze olsun cevap vermiş olalım. Islah çelikleri fiyatları, malzemenin teknik özellikleri ile değişecektir. Bununla birlikte ihtiyaç duyulan miktar da önemli bir fiyat belirleyici olabilir. Bu sebeple ıslah çeliği fiyatını öğrenmek için işin uzmanı ile görüşmek ve farklı adreslerde zaman kaybetmemek en doğru seçim olur.

ESN Metal, uzman bir kadro ile hizmet veriyor ve tecrübesi ile sizi çok iyi anlıyor. Sizi yormadan ihtiyaçlarınıza cevap verecek ve işinize değer katacak alternatifleri sunacak ESN Metal ile iletişime geçmek için zaman kaybetmeyin.En doğru ıslah çelikleri fiyat bilgisini de buradan alabilirsiniz, ihtiyaç duyduğunuz malzemelerin teknik özellikleri ile ilgili detaylara da buradan ulaşabilirsiniz. Kolayca iletişime geçebileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Islah çelikleri, son derece özel malzemelerdir ve kalitesi en önemli kriter bile olabilir. Bu yüzden doğru adresten, tecrübeli bir isimden destek almak her zaman büyük önem taşır. Siz de işi bilene bırakın ve hemen harekete geçin. İhtiyaç duyduğunuz kalite ve çeşitlilik için doğru adrestesiniz.Ayrıca yine npı profil , esnmetal.com/dikdortgen-profil, maden direği gibi daha nice farklı ürünede buradan ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top