İmalat çeliği, demir ve çelik sektörünün oldukça önemli bir parçasıdır. İmalat çeliğinin, sade karbon ve alaşımsız makine çeliği olarak da ifade edildiğini duyabilirsiniz. Bu tanım aslında imalat çeliği nedir sorusunun da bir cevabı olacaktır. İçerdiği yüksek karbon miktarı imalat çeliklerinin bu adı almasını sağlamıştır.

imalat çeliği fiyatları

Bu arada içeriğinde bulunan karbon miktarından da söz etmek gerekirse, yaklaşık olarak %0.20 ile %0.60 aralığında yer alan karbon oranı ile sertleşme özelliği de gelişen bir malzeme haline gelmektedir. İmalat çeliği, sertleşebilme özelliği ile ön plana çıkar. Karbon miktarı bu yüzden önem taşır. Karbon miktarının artışı, sertleşme becerisinin de artışı anlamına gelir ve imalat çeliği kullanacak olanlar için de önem taşıyan bir özelliktir. Sertleşme özelliği, imalat çeliklerinin içerisindeki karbon oranı ile doğru orantılı iken tokluk özelliği ters orantılıdır. Yani karbon miktarı arttıkça, imalat çeliğinin tokluğu azalmaktadır.

İmalat Çeliği Nerelerde Kullanılır?

İmalat çeliğinin kullanım alanlarından bahsederken, sertleşebilme özelliğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bu özelliğe bağlı olarak kullanım alanları şekillenmektedir. Yüksek mukavemete ihtiyaç duyulmayan makine parçaları, bu noktada ilk akla gelenler oluyor. Bu tür makine parçalarında imalat çeliklerinin sıkça tercih edildiğini görüyoruz. Diğer taraftan, mil, pim, dişli ve dişli parçaları, aks ve cıvata gibi malzemeler, imalat çeliğinden üretilebilir. Ayrıca imalat çelikleri, araçlar, motor ve makine aparatlarında, kancalar ve kalıp setlerinde çokça tercih edilen malzemeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak adından da anlaşılacağı üzere, imalat çelikleri, imalat sektörünün en önemli malzemesidir.

İmalat Çeliğinin Fiyatı Nedir?

İmalat çeliği, pek çok sektör için önemli bir malzeme iken, doğal olarak imalat çeliği fiyatları da en çok sorulan konulardan biri oluyor. İmalat çeliği fiyatlarından söz edecek olursak, aslında net bir fiyat bilgisi veremeyiz. Çünkü pek çok özellik ile ayrışan imalat çeliği gibi malzemelerde, doğrudan fiyat vermek yanlış olacaktır. Ayrıca bu tür malzemeler ihtiyaç duyanları da yanıltmış oluruz. Bu sebeple imalat çelikleri fiyat bilgisi için konuya hâkim bir yetkili ile görüşülmelidir.

Mutlaka Okumalısın !  S355J2 Çelik

İmalat çelikleri fiyatları, hem teknik özelliklere göre farklılık gösterir, hem ambalaj gibi çeşitli unsurlar fiyatları etkileyebilir hem de istediğiniz farklı talepler varsa buna göre yine farklılaşan fiyatlar söz konusu olacaktır. İmalat çeliği fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden alanında uzman bir yetkili ile iletişime geçmelisiniz.İmalat çeliği fiyatı söz konusu olduğunda, hem güvenilir, hem mümkün olan en hesaplı fiyatları sunan, hem de en yüksek kaliteyi tesis eden ESN Metal dikkatleri çekmektedir.

Sektördeki varlığı ile uzun yıllardır tercih edilen ESN Metal, alanında uzman bir ekip ile çalışır. Dolayısıyla siz de bir profesyonel ile iletişime geçmenin konforunu hissedebilirsiniz. İmalat çeliği fiyatlarını öğrenmek ya da teknik özellikleri ve talepleriniz hakkında konuşmak için hemen iletişime geçebilirsiniz. Üstelik imalat çeliklerinin yanı sıra otomat çeliği, transmisyon çeliğiçelik çekme boru ya da esnmetal.com/npu-demir gibi birbirinden farklı malzemeler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Demir ve çelik adına ihtiyaç duyduğunuz her şeyi bu adreste bulabilir, profesyonel bir hizmet alarak işinize değer katabilirsiniz. Zaman kaybetmekten yorulduysanız ve güvenilir bir adrese ihtiyaç duyuyorsanız, işinizi riske atmayın ve imalat çeliği ya da benzeri bir malzeme için ESN Metal ile iletişime geçin. Süreci yorucu ve can sıkıcı olmaktan çıkarıp, pratikleştiren bir ekip ile karşılaşacağınız için çok şanslısınız. İmalat çeliklerinin en kaliteli alternatifleri de burada, işinin uzmanı olan bir ekip de… Hemen şimdi arayın!

Scroll to Top