Yay çeliği, bugün yay kullanılan her sektör için zaruri bir malzemedir. Oldukça önemli ve farklı mekanik özellikler ile dikkat çeken yay çeliğinden kısaca söz edelim. Yay çeliği nedir sorusu ile başlayacak olursak, basitçe bir yük altında şekil değiştirebilen, esneyen ve yükün kaldırılması ile yeniden eski halini alabilen çelik türüdür. İçerdiği çeşitli etken malzemeler sayesinde esnek bir yapıya kavuşur. Bu sayede yaylanma özelliği kazanmış olur  bugün her türlü yayın yapımında kullanılmaktadır.

yay çeliği fiyatları

Yay çeliği olarak adlandırılan bu çelik malzemenin yaylanma becerisi, elastik şekil değişikliği sırasında depolanan enerji ile bağlantılıdır. Depolanan enerji miktarına, yaylanma sınırı denilmektedir. Bu yaylanma sınırı ise yüksek çalışma sıcaklığı ve kimyasal bileşim ile ilgili olarak değişebilme özelliğine sahiptir. Yay çeliklerinden genel olarak beklenen, yüksek yaylanma kabiliyeti ve akma sınırıdır.

Ayrıca çelik malzemede yük değişimi sebebi ile oluşan çatlamalara yorulma adı verilir ve kırılma olayında da en önemli etken bu olmaktadır. Gerçek çalışma gerilimlerinin hesaplanması ile kırılma süresi de hesaplanabilmektedir. Yay çeliğinin kimyasal bileşiminde ise oldukça önemli elementler bulunuyor. Bunlar; Silisyum, Mangan, Krom, Vanadyum, Molibden, Bor, Tugsten ve Nikel’dir. Ayrıca Fosfor ve Kükürt’ü de unutmamak gerek. Tüm bu teknik detayların yanı sıra yay çeliğinin kullanım alanları da merak ediliyor. Kısaca kullanım alanlarından söz edelim.

Yay Çeliği Kullanım Alanları

Yay çeliği, yay ihtiyacının olduğu her alanda karşımıza çıkıyor. Bugün ise makineler söz konusu olduğunda yay en çok ihtiyaç duyulan parça olmakta. Bu sebeple de yay çelikleri sıkça kullanılan bir malzeme türü olmaktadır. Yay çeliği kullanım alanlarına baktığımızda ise özellikle raylı taşıtlar ve genel makineler dikkat çekiyor. Yaprak yay, büyük çekme ve basma yayları, plaka yaylar ve tabak yaylar ise genel olarak karşımıza çıkan yay çeşitleri olmaktadır.

Mutlaka Okumalısın !  St52 Köşebent (Güç ve Sağlamlık) : ESN Metal Kalitesiyle Tanışın

Her biri farklı özelliklere sahip olarak, farklı sektörlerde ve farklı konumlarda kullanılmaktadır. Kısacası yay çeliği, böylesine önemli, böylesine kullanımı yaygın bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor. Diğer taraftan önemli bir noktada konunun maddi boyutu olmakta. Yani yay çeliği fiyatları en çok yöneltilen sorular arasında yer alıyor. Yay çeliği fiyat bilgisi ise öyle kolayca verilemez. Çünkü yay çeliğinin sahip olacağı çeşitli özellikler başta olmak üzere pek çok etken fiyatı etkiler.

Bu sebeple de standart bir yay çeliği fiyatından söz edemeyiz. Eğer bu konuda size sorgusuz sualsiz fiyat veren varsa da itimat etmemeniz yerinde olur. Yay çelikleri fiyat bilgisi için yapacağınız en doğru hareket ise işin uzmanı ile görüşmektir.

ESN Metal Ayrıcalıkları ile Tanışın

ESN Metal, yıllarını verdiği sektörde ihtiyaçlarınıza cevap verecek en kaliteli malzemeyi üretmekte ve mümkün olan en uygun fiyatlar ile karşınıza çıkmaktadır. Bu sebeple iletişime geçerek, istediğiniz nitelikleri ifade ettiğinizde fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz. Yay çelikleri fiyatlarında etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan farklılıklar, fiyat konusunu böylesine özelleştiriyor.

Zaman kaybetmeden alanında uzmanlaşmış ve size zaman kaybettirmeyecek yetkililerimiz ile görüşerek, siz de işinize değer katacak adımlar atabilirsiniz. ESN Metal ile işiniz çok daha kolay olacak, kaliteli malzemeye ulaşmanız da kolaylaşmış olacaktır.

Yay çeliği ya da çelik çekme boru, otomat çeliği, transmisyon çeliği ve benzeri malzemeler denildiğinde akla gelen ilk isim olmanın gururu ile iletişime geçmeniz için bekliyoruz. Zaman kaybetmeyin ve kaliteye kolayca ulaşmak için hemen profesyonel ekibimiz ile iletişime geçin.

Scroll to Top