Askı maşası, lamel özelliğe sahip asma tavan aksesuarlarından bir tanesidir. Askı çubuklarının kolayca takılabilmesini sağlar. Askı çubukları, tavan üzerinde bulunan yay üzerindeki deliklerden geçirilmelidir. Askı maşası ise profillerin tavana tutturulmasını sağlayan çubuklarla profillerin birbirine bağlanmasını sağlar.

askı maşası

Askı Maşası Nerelerde Kullanılır?

Monoblok yapıdaki asma tavan uygulamalarında kullanılır. Bu blokların ana taşıyıcı tavan yapılarını C profillerine bağlamak için askı maşası tercih edilir.

Alçıpan Klips

alçıpan klips

Alçıpan klips, asma tavan uygulamalarında kullanılan profillerin birbirine kenetlenmesini sağlayan parçadır.

Bu ürünün temel görevi tamamen sabitlemedir.

Alçıpan Klipsler Nasıl Uygulanır?

Asma tavan imalatında ana profiller ve yardımcı ya da tali  profiller kullanılır. Bu profillerin kesişme noktalarının birleştirilmesi gerekir. İşte kesişme noktalarının birleştirilmesinde alçıpan klips adı verilen T şeklindeki malzemeler kullanılır.

Klipsler sacdan imal edilirler. Metrekare başına 4-5 adet kullanılır.

Alçıpan Ekleme Parçası

Bu parça, profil boyu 3 metreyi geçen uygulamalarda kullanılır. Yani ana profiller, alçıpan ekleme parçası ile birbirine bağlanır. Uzunluğun 3 metreyi geçmemesi gerekir. Nedeni ise 3 metreden sonra alçıpan duvar yapıları, taşıma özelliğini kaybeder.

alçıpan ekleme parçası

İki ana profil arasına eklenen parça, profillerin birlikte çalışmasını sağlar. Montajı şaşırtmalı şekilde yapılır. Tıpkı tuğla duvarlarda olduğu gibi…

Asma Tavan Ekleme Parçası ile alçıpan ekleme parçası aynıdır.

Askı Çubuğu

Askı maşaları, tavan profillerini birbirine tutturur. Maşalar ile tavan bağlantısını ise askı çubuğu adı verilen çelik çubuklar sağlar. Askı çubuğu 50 cm ya da 100 cm yüksekliğindedir. Profillerle birlikte, asma tavan yüksekliğini belirlerler.

askı çubuğu

Askı Çubuğu Nasıl Uygulanır?

Asma tavan askı çubuklarının yerleri işaretlenir. 60 santimetrede bir işaretleme yapılır ve askı çubukları dübeller yardımıyla tavana sabitlenir. Daha sonra U profiller askı çubuklarına monte edilir. Arada kalan 60 santimetrelik boşluklara ise kapak elemanları yerleştirilir. Ölçüde hata olmaması adına lazermetre adı verilen cihaz kullanılır.

Mutlaka Okumalısın !  Agraf Nedir?

Askı çubukları belirli miktarda ağırlığı taşıyabilir. Uygulama yapıldıktan sonra sağlamlığının kontrol edilmesi gerekir.

Askı maşası fiyatları ve askı çubuğu fiyatları hakkında bizlerden detaylı bilgi alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşmak olacaktır.

Ayrıca Alçıpan U Profili ihtiyaçlarınızdada esnmetal.com/alcipan-u-profil sayfamızı ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Scroll to Top